Vintage IKEA (1)

Wpadł mi w ręce stary katalog IKEA. Pochodzi z 1974 r. i myślę, że bardzo dobrze odzwierciedla ducha i stylistykę lat 70-tych. Ze względu na objętość, katalog będzie gościł na moim blogu cyklicznie.
……………………………………………………………………………………………………..
I’ve come across a vintage IKEA catalogue. It is a 1974 catalogue and indeed, this style is so seventies! Today the first batch of the photos.

vintage ikea vintage ikea vintage ikea vintage ikea vintage ikea vintage ikea vintage ikea vintage ikea vintage ikea vintage ikea vintage ikea vintage ikea

Jedna z pierwszych polskich „IKEI” to nieistniejący już sklep przy Al. Jerozolimskich w Warszawie. Powstał w 1990 r. i słyszałam, że otwarcie wywołało spore poruszenie w stolicy. Zapraszam do przeczytania artykułu z ówczesnej prasy.

IKEA za złotówki

Błękitny i żółty – to barwy szwedzkiej firmy IKEA. Taka ma być elewacja budynku, który jesienią przyszłego roku stanie w Warszawie między ulicami Marchlewskiego, Al. Jerozolimskimi i Żelazną. Przewidywana powierzchnia użytkowa 5 tysięcy metrów kwadratowych. Domy wystawienniczo-handlowe, które IKEA wybudowała w kilku krajach, są przeważnie kilka razy większe. Taki charakterystyczny obiekt (18 tysięcy metrów) z restauracją, kawiarnią dużym parkingiem powstanie równocześnie w Jankach pod Warszawą. Zanim IKEA wejdzie do innych miast Polski, błękitno-żółty akcent w centrum stolicy spełni rolę wizytówki firmy, która wprowadzi na nasz rynek meble w stylu skandynawskim i inne artykuły wyposażenia wnętrz. Będzie można wybierać z ponad 10 tysięcy wzorów, znanych nam dotychczas głównie z zagranicznych katalogów. Prostota, wygoda, naturalne surowce, harmonia plastyczna, pomysłowość – to cechy tych wyrobów. Aż trudno uwierzyć, że już niedługo będziemy je mogli nie tylko podziwiać, ale i wykorzystać przy urządzaniu mieszkań.

„Celem IKEA jest oferować przedmioty użytkowe w szerokim, pięknym i funkcjonalnym asortymencie po cenach takich, a by każdy mógł je kupić” – wyjaśnia Anders Moberg we wstępie do folderu przygotowanego także w polskiej wersji. Ten młody człowiek został dwa lata temu szefem firmy, a jej sławny założyciel poświęcił się całkowicie sprawom wzornictwa.

Nazwa IKEA powstała z pierwszych liter danych personalnych Ingvara Kamprada z Ematryd, gmina Agunnaryd. Założył ją w 1943 roku jako 17-letni chłopiec. Najpierw prowadził wysyłkową sprzedaż długopisów, które były sensacją tamtych czasów. Od 1950 r. IKEA przeniesiona do Almhult zatrudnia architektów, plastyków, konstruktorów specjalizujących się w projektowaniu i sprzedaży elementów wyposażenia wnętrz. Sama nie produkuje, lecz zleca wykonanie swoich wzorów wielu producentom na świecie. Od 1960 r. ma ich również w naszym kraju.

W czerwcu 1988 r. IKEA została zarejestrowana w Polsce, gdzie ma działać opierając się na stu procentach kapitale obcym. Szefowie firmy są zdania, że odpowiedni obrót zapewni im tylko sprzedaż prowadzona za złotówki. Co na to nasi handlowcy, faworyzujący dewizowe piętra w DT „Centrum”? (ai)

Stolica,1989 r., nr 20

 

One thought on “Vintage IKEA (1)

  1. Pingback: Vintage IKEA lamps | Vintage Design Blog

Comments are closed.