Miraculum

Ulotki reklamowe Miraculum, lata 50. Zapakowane w firmową kopertę. Prawdopodobnie były to materiały przeznaczone na targi zagraniczne, gdyż firma aktywnie uczestniczyła w takich wydarzeniach branżowych jak targi w Lipsku, Moskwie, Kabulu.

Kliknijcie w link pod ulotkami żeby poczytać o historii fabryki.
……………………………………………………………………………………………………..
50s leaflets advertising Miraculum – a Polish cosmetic brand established in Cracow, 1924.

Miraculum historia Miraculum historia Miraculum historia Miraculum historia Miraculum historiaDla ciekawskich – historia fabryki, asortymentu Miraculum i trochę archiwalnych fotek >>>

Miraculum powstało w 1924 r. w Krakowie – założone przez dr medycyny Leona Lustra nosiło nazwę „Doktora Lustra Preparaty Kosmetyczno – Lekarskie Miraculum”. Początki były skromne, bo „fabryka” mieściła się w jednym pomieszczeniu, w suterenie przy ul. Józefitów. Zatrudniała dwóch robotników, a za urządzenia produkcyjne służyły kuchenka gazowa, garnuszki i rondelki. Ze względu na wzrastający popyt na  kosmetyki „Miracuclum”, wytwórnia została przeniesiona na ul. Sławkowską, gdzie zajęła dwa piętra. Tam też uruchomiono pudełkarnię i uruchomiono własną produkcję opakowań. A pakowano w nie szampony, pudry i kremy – taki był asortyment Miraculum w owym czasie. Zatrudnienie wzrosło do 20 pracowników.   „Produkcja jest nadal prymitywna. Zarówno przesiewanie pudrów i szamponów jak i ucieranie kremów odbywa się ręcznie. Ekspedycja mieści się po prostu na klatce schodowej, a pracownicy noszą paczki na swoich ramionach na pocztę. O bezpieczeństwie i higienie pracy nie było oczywiście mowy.”

doktora lustra preparaty kosmetyczno lekarskie

Produkcja i rynek rozwijały się w takim tempie, że nowa siedziba okazała się wkrótce zbyt ciasna. Nie mogąc przyjąć nowych pracowników, wytwórnia wydłużyła dzień roboczy do 13 godzin! Zatrudniono za to wózkarza, gdyż pracownicy pracujący w tak długich godzinach nie mogli już przenosić paczek na pocztę.

W 1929 r. Miraculum wybudowało fabrykę z prawdziwego zdarzenia i przeniosło produkcję na ul. Oboźną. „Praca została częściowo zmechanizowana. Zwiększono ilość produkowanych asortymentów, powiększono personel do 70 osób. Oprócz szamponów, kremów i pudrów rozpoczęto produkcję nowych artykułów jak: olejki do opalania, lakiery i zmywacze do paznokci, odżywcze mleczka, a także znany i ceniony krem sportowy „Ultrasol” oraz „Ultrasol” w płynie, krem lanolinowy, krem „Podhalański” preparaty przeciw-łupieżowe i środki usuwające nadmierne owłosienie.”

W latach 30. Fabryka rozpoczęła produkcję mydeł leczniczych i toaletowych oraz wód kolońskich i perfum. Miraculum objęło również przedstawicielstwo na Polskę pasty do zębów „Chlorodent”.

II wojna światowa to okres wegetacji fabryki. Część pracowników przesunięto do pracy w innych fabrykach. Pod koniec okupacji niemiecki zarządca planował wywieźć sprzęt i surowce fabryki. Plan się nie powiódł m.in. dzięki celowemu opóźnianiu prac demontażowych ze strony załogi Miraculum.

Po wyzwoleniu Krakowa wszyscy pracownicy stawili się w pracy – usuwano gruz i chroniono fabrykę przed rabunkiem. Mimo prób odzyskania fabryki przez krewnych właścicieli, Miraculum zostało znacjonalizowane – ustanowiono przynależność fabryki do resortu przemysłu chemicznego. Odbudowa dawnej pozycji była trudna. Surowce które ocalały zostały zajęte przez bank na zabezpieczenie niespłaconych kredytów. Karta odwróciła się z początkiem lat 50. W roku 1950 Fabryka „Miraculum”, która mieściła się przy ul. Oboźnej, została połączona z Krakowską Fabryką Mydła przy ul. Zabłocie 23, częściowo się tam przenosząc.

„Praca została w dużym stopniu zmechanizowana: sprowadzono automatyczne rozlewaczki próżniowe do wód, perfum i olejków, zastosowano maszyny karuzelowe do produkcji pudrów, szamponów i zasypki, na wielu działach wprowadzono produkcję taśmową.”

Pracownicy podzieleni byli na osiem brygad. Najliczniejsza z nich to brygada wód kwiatowych. 85% pracowników to kobiety. Przejmująca relacja jednej z nich:

„Zaczęłam pracować w Miraculum, gdy miałam lat 14, a miałam już za sobą 3 i pół roku w innej fabryce. Od początku pracowałam przy produkcji proszków t.j. pudrów, szamponów i zasypki. Od 1945 r. pracuję już bez przerwy w brygadzie szamponowej. Gdy przypominam sobie czasy kiedy ja przyszłam do pracy i porównuję z obecną rzeczywistością, czuję swoją krzywdę i ogromny żal do ustroju, który zmuszał dzieci do pracy. Nikt nie myślał o dzieciach, które pracowały, kiedy jeszcze powinny się były uczyć i bawić. Byliśmy dziećmi pozbawionymi uroku dzieciństwa.”

W 1955 r. powstał tzw. Bunkier – pomieszczenie w którym nastawiano wody kwiatowe i perfumy, które dojrzewały w ogromnych tysiąc litrowych kamionkach. Bunkier mieścił się pod ziemią i posiadał urządzenia doprowadzające filtrowane wody kwiatowe do sal produkcyjnych na I piętrze nowego budynku. W owym czasie były to jedyne takie urządzenia w Polsce.

Zachwycił mnie opis asortymentu Miraculum z lat 50.:

„W roku 1953 wypuszczono następujące asortymenty: perfumy kwiatowe o różnych zapachach o symbolach 7/603 i 7/610 oraz na Dzień Kobiet puder luksusowy w opakowaniu polistyrenowo-kartonowym, w ładnym estetycznym kartoniku.

W roku 1954: perfumy kwiatowe 7/615, cream cold 7/334, proszek do zębów w pudełkach 7/111, śmietanka kosmetyczna do zmywania twarzy 7/375 oraz kredki bezbarwne do spierzchniętych warg 7/422 i zapasy do nich.

W roku 1955: perfumy „Tango” 7/604, woda dla panów „Brigde” 7/527, pudry kosmetyczne w polisterynowych pudełkach w dwóch wielkościach i 12 kolorach 7/403 i 7/404, mleczko ogórkowe w dwóch wielkościach 7/376 i 7/377 oraz krótką serię perfum w szklanych serduszkach.

W roku 1956 – Cleansing cream do zmywania twarzy 7/339, tusz do rzęs 77/415, płyn przeciwpotowy odwaniający „Dorado” na wzór płynów szeroko stosowanych zagranicą oraz luksusowe perfumy w kryształowych flakonikach Nr 5. W roku 1956 został wyprodukowany także krem ochronny do rąk, przeznaczony dla pracowników zatrudnionych przy pracach, które powodują odtłuszczenie naskórka pękanie skóry i możliwość powstania bolesnych ran. Krem ten zdobył już sobie wielu zwolenników i cieszy się dużym powodzeniem w handlu.

W roku 1957: róż tłusty 7/411 w  opakowaniu polistyrenowym bezbarwnym, perfumy wieczorowe w futeralikach o nazwach „Habanera”, „Notturno” i „Jalousie”, doskonała woda kolońska dla panów o regionalnej nazwie „Lajkonik” w trzech wielkościach, z których dwa opakowania w kartonikach, szampon luksusowy rumiankowy powodujący utrzymanie naturalnego, jasnego koloru włosów.

Rok 1958: luksusowe, o dużej ilości olejków zapachowych wody kwiatowe o zapachach: „Narcyz”, „Maki”, „Cyklamen” i „Mimoza”, krem karotenowy 7/353 witaminowy, odżywiający naskórek, doskonały w użyciu przy cerze zaniedbanej i zniszczonej, kredki do warg w nowych opakowaniach polietylenowych nawiązującej do pudru 7/406 oraz kosmetyka teatralna: podkłady, kreskówki, zmywacze i plastelina sceniczna.

Zamierzenia na rok 1959 są bardzo różnorodne: w asortymencie wód kwiatowych ukażą się perfumy wiosenne o zapachach „Mimoza”, „Konwalia”, „Fiołek”, i „Cyklamen”. Do każdej fiołeczki perfum przymocowany jest bukiecik kwiatów, których zapach posiada perfuma. Woda kwiatowa o drewnianej nutce zapachowej „Pinokio” w bardzo ładnym opakowaniu. Seria wód kwiatowych baśniowych: „Baśń Krakowa”, „Złota Legenda”, i „Czarodziejka”. Wody te posiadać będą rzeczywiście baśniowe, fantastyczne zapachy. W tym roku ukażą się też jubileuszowe perfumy „Mira”. Będą to luksusowe perfumy w małym pięknym opakowaniu.

Ze względu na deficyt pasty do zębów, wypuścimy na rynek ten produkt posiadający własności zwalczające próchnicę zębów. Pasta ukaże się w niespotykanym do tej pory polietylenowym opakowaniu, które nie ulega zniszczeniu nawet po długim użyciu. Produkowane będą równocześnie zapasy do napełniania buteleczki. Pasta będzie w świetnym gatunku i posiada doskonały smak. W najbliższym czasie ukaże się krem podróżny w małych, praktycznych opakowaniach polietylenowych oraz luksusowe kredki do warg w nowoczesnej modnej oprawce metalowej z polietylenową nasadką o szerokiej gamie poszukiwanej przez panie kolorów.”

Historia, cytaty oraz poniższe zdjęcia pochodzą jubileuszowego wydawnictwa „35 lat Miraculum”  z 1959 r. Historię tej marki znajdziecie także na www.miraculum.pl.

historia Miraculum

Chluba i duma Miraculum: bunkier. Tu w wielkich kadziach dojrzewały wody kwiatowe.

historia Miraculum

Napełnianie flakoników wodami kwiatowymi.

historia Miraculum

Złoty medal w Poznaniu, 1959r za wodę Prastara.

historia Miraculum

Pakowanie towaru.

historia Miraculum

Marzena Malinowska – Miss Iuvenalia 1959 zagląda do śmietanki :)

historia Miraculum

Stoisko Miraculum na Targach Krajowych w Poznaniu, 1959 r.

historia Miraculum

Produkcja zasypki dziecięcej Miraculum.

historia Miraculum

Napełnianie słoiczków kremami Miraculum.

One thought on “Miraculum

  1. Pingback: Pani Walewska stara reklama | Vintage Design Blog

Comments are closed.