Dom Mody Herse // Herse Fashion House

Ilustracje z prasy, lata 20/30. XX w. przedstawiające modele ubiorów firmy Bogusław Herse. (Po więcej ciekawostek dotyczących firmy Bogusława Hersego zapraszam na strony Wirtualnego Muzeum Konstancina)
………………………………………………………………………………………………
Vintage press illustration of apparel by Bogusław Herse. Herse Fashion House was a company establihed in 1868 in Poland. It was an exclusive Warsaw-based store and atelier.

Bogusław Herse Bogusław HerseAmatorom historii mody polecam nowość wydawniczą – „Moda w przedwojennej Polsce” Anny Sieradzkiej. Książka obszernie opisuje modę w międzywojennej Polsce. Jest też coś dla oka – piękne zdjęcia (również z zasobu NAC) oraz ciekawostka – zdjęcia ubiorów i dodatków z epoki pochodzące ze zbiorów Adama Leja. Książkę właśnie nabyłam i co prawda jeszcze nie skończyłam czytać, ale już teraz polecam i dodaję do Półki z książkami.

„Moda w przedwojennej Polsce” zmotywowała mnie aby w końcu napisać o Bogusławie Herse (choć książka dokładnie nie opisuje losów tej firmy). Od dłuższego czasu miałam w planach, ale jakoś się nie składało… A jest o czym pisać.

Dom Mody Bogusława Hersego powstał w 1868 r. Początkowo mieścił się przy ul. Senatorskiej 10, a od 1899 r.- w pięknej warszawskiej kamienicy przy Marszałkowskiej 150, która niestety już nie istnieje.  W książce Jerzego Majewskiego wyczytałam, że budynek został zbudowany specjalnie dla Hersego:  Budynek był niezwykle ozdobny, najeżony wieżyczkami, a dwie dolne kondygnacje zajmował wielki sklep. Na Marszałkowską, Erywińską (dziś Kredytowa) i Plac Zielony wychodziły ogromne witryny. (…) Dom Mody Hersego dyktował trendy w Warszawie, kształtował gusty pań, kopiując najnowsze wzory z Paryża. Mieścił nie tylko luksusowy sklep, ale też pracownie (…) (źródło: Majewski J., Warszawa na starych pocztówkach).

Salon Hersego przy Senatorskiej 10 – na szyldzie widnieje nazwa „Magazyn Nowości” oraz „Bogusław Herse”…

Senatorska 10 Dom Mody Bogusława Herse

… oraz Marszałkowska 150 – po prawej stronie kamienica Hersego. Oficjalna nazwa firmy widniejąca w Przewodniku Przemysłu i Handlu  Polskiego brzmi „Dom Mód Bogusław Herse”.

Marszałkowska 150 Herse

Sklep Hersego „zagrał” w przedwojennej komedii „Jego ekscelencja subiekt” (reż. Michał Waszyńki) z Eugeniuszem Bodo i Iną Benitą w rolach głównych.

Kadr z filmu – kamienica przy ul. Marszałkowskiej 150 (kliknij w link na końcu posta aby obejrzeć więcej kadrów z filmu)…

Herse Marszałkowska…Bodo w roli subiekta (tzn. sprzedawcy:) sklepu Herse…Jego ekscelencja subiekt…Sklep miał dwie kondygnacje – dział męski znajdował się na parterze, damski na I piętrze, do którego można było dostać się tymi pięknymi schodami albo…dom mody hersego wnętrze…windą!dom mody hersego windaSklep miał również coś dla najmłodszych klientów:
Herse Dział dziecięcysuknia ślubna herse

W komedii zagrały nie tylko wnętrza kamienicy przy Marszałkowskiej, ale także ubrania Hersego. Powyżej modelka Hersego prezentuje klientce model sukni ślubnej.

Warszawianki dostawały wypieków na sam dźwięk nazwiska „Herse” i chyba nie było takiej która nie marzyłaby o sukni z domu przy Marszałkowskiej. Oto relacja z ówczesnej prasy – pełna zachwytu nad wystrojem salonu oraz strojami:

W świeżo urządzonych salonach p. Hersego, które robią wrażenie prywatnych apartamentów pałacowych. Wchodzimy jeszcze za dnia, wysokie okna o białych zasłonach rzucają dyskretne światło. Sala już pełna, panie zajęły miejsca. Małe stoliczki, fotele i krzesła tworzą compartiments. Wrażenie rautu w doborowem towarzystwie. Zaczyna się ściemniać. Naraz uderza fala światła, iskrzą się kryształy, świecą drogie materje i złocenia, sala odbija się w wysokich lustrach. Rozpooczyna się pochód uroczych „manekinów”. Bardzo liczne modele, od najwykwintniejszych, bogatych futer i wspaniałych toalet balowych, do strojów skromniejszych, na wszystkie gusta, i dla każdego dostępne. (…)

Tutaj następuje szeroki opis prezentowanych modeli takich jak: Kostjum Automne, Płaszcz Passe-Partout, Płaszcz Splendid, Płaszcz Grande Duchesse, Płaszcz Pole Nord, suknia five o’clockowa Princesse Persane, suknia wieczorowa Voleuse, bogata suknia wieczorowa Etoile, miła i łatwa do włożenia suknia popołudniowa Dolly, suknia skromniejsza As Pigue, suknia En visite, ładna i użyteczna suknia Snob, popołudniowa suknia Marquise, skromna popołudniowa suknia Joli Rien…

(…) Jest to tylko drobna część pięknych kreacji, które dane nam było oglądać w magazynie p. Hersego. Na zakończenie zjawia się poezja i fantazja. Oto pyżama z Panne różowej, wierzch z Chiffon tejże barwy, z odciętą falbaną, przybraną u dołu cieniowanemi różami z Chiffonu. Robe d’interieur-Ondine z niebieskiego Chiffon, plecy i dół z koronki ficelle, rękawy tworzące skrzydła, równie długie jak suknia. Nie było chyba ani jednej pań obecnych na pokazie, któraby nie przesłała cichego westchnienia na widok tych dwóch modeli. I zależnie od rodzaju urody i psychiki wewnętrznej nie pomyślała sobie: Jakże ta suknia słusznie nazwana Ondine, powiewna i poetyczna, jaka zabawna i oryginalna ta pyżama!

Poniżej – suknia Hersego ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.suknia herse

W cyfrowej bibliotece Polona (o której pisałam tutaj) jest spory zbiór fotografii, na których zobaczycie piękne ubiory i – co mnie najbardziej zainteresowało – fotografii reklamowej!

Bogusław Herse Bogusław Herse Bogusław Herse Bogusław HerseBogusław Herse Bogusław Herse Bogusław Herse Bogusław Herse Bogusław Herse …czy ta pani stylizowana jest na ciemnoskórą damę?…Bogusław Herse Bogusław Herse Bogusław Herse Bogusław Herse Bogusław Herse Bogusław Herse Bogusław Herse

W swoim zbiorze mam kilka wycinków z prasy z reklamami Bogusława Herse. Dwie pierwsze – autorstwa Tadeusza Gronowskiego (tak, pani w nagłówku bloga pochodzi z drugiej reklamy:)):reklama hersegronowski reklama herse13,958 cm reklama sukni herse reklama sukni herseCiekawa historia rodziny Herse ze stron Wirtualnego Muzeum Konstancina:

Hersowie
Rodzina pochodzenia francuskiego. Przybyli do Warszawy w pierwszej połowie XIX wieku z Poznańskiego. Jarosław Herse (1837–1884) był burmistrzem Poznania.

W 1868 roku Bogusław Herse starszy (1839–1880) założył w Warszawie magazyn mody, przy ul. Senatorskiej 10. Stroje marki „Bogusław Herse” były synonimem dobrego smaku i znakomitej jakości. Firma dostarczała ubrania na dwór cara Rosji. Po śmierci Bogusława kierownictwo firmy objął jego brat Adam Herse (1850–1915), wielki społecznik, łożący znaczne kwoty na cele społeczne i dobroczynne. Dzięki niemu firma została doprowadzona do rozkwitu. W 1899 roku jej nową siedzibą stał się budynek przy ul. Marszałkowskiej 150.

Po śmierci Adama Hersego domem mody kierował jego bratanek Bogusław Władysław Herse (1872-1943), syn Bogusława, który po ukończeniu studiów ekonomicznych w Paryżu pracował w spółce Adama Herse a po jego śmierci stanął na czele zarządu firmy. Bogusław Herse aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i gospodarczym Warszawy, był m.in. prezesem Stowarzyszenia Kupców Polskich i wiceprezesem Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. Po odzyskaniu niepodległości funkcję dyrektora w firmie pełniła również córka Adama, Wanda Herse (1885–1954), absolwentka Sorbony, działaczka społeczna, wioślarka, taterniczka i fotografka.

W 1926 roku budynek domu mody został uszkodzony przez pożar. W 1936 roku firma zaprzestała działalności.

Syn Adama, Jan Tomasz Herse w 1931 roku wziął ślub z Haliną Machlejd, córką Juliana Machlejda, właściciela konstancińskiej willi „Julia”. Małżeństwo miało jedną córkę, Teresę Herse-Górską (ur. w 1932 r.), współzałożycielkę Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego.

Na koniec – jeszcze kilka kadrów z filmu „Jego ekscelencja…” przedstawiających salon przy Marszałkowskiej i tekst piosenki o towarach Hersego:jego ekscelencja subiekt jego ekscelencja subiekt jego ekscelencja subiekt jego ekscelencja subiekt jego ekscelencja subiekt jego ekscelencja subiekt

Jego ekscelencja subiekt

Oto jak Bodo czyli filmowy Jurek Czerwoński zachwała towar Hersego (muzyka H. Wars, słowa K.Tom):

Ten krawat w grochy, i te pończochy,
ten pulowerek jasnobeż,
i strój sportowy już jest gotowy
przystępna cena, więc bierz.

A tu mam znów piżamę lila
gdy przyjdzie chwila na jakieś słodkie sam na sam.
W takiej piżamie do gustu damie,
przypadnie nawet zwykły cham.

Te chusteczki w paseczki
jedwabne i zwykłe
di dą di du du du
dla amanta, galanta
gdy z lubą ma spotkać się swą
ooo, di di du du.

A tu mam też dla męża pani prezencik tani
kamizeleczka lub ten pas.
Fasonik nowy przeciwgrypowy,
dla starszych panów coś w sam raz.